Miljonär i vapenindustrin

JAS Gripen – bild från SAAB AB.

Jag nådde min första miljon kort innan finanskrisen svepte in över landet. Det var en trevlig känsla (att bli miljonär alltså – inte finanskrisen), och jag firade händelsen med ett glas cognac av finare sort.

Drygt tio år senare blev jag på nytt miljonär – den gången i labbodlat kött. Glädjen blev dock kortvarig. Efter att innehavet i Agronomics klättrat över två miljoner, kollapsade det till cirka 300 000 kronor igen.

Nu har det hänt igen. Denna gång är det mitt innehav i vapentillverkaren SAAB som passerat miljonen. Ni vet säkert att SAAB producerar flera kända vapensystem: stridsflygplanet JAS Gripen, antitankvapnet NLAW, luftvärnsroboten RBS 70 NG, raketgeväret Carl-Gustaf och ubåten A26.

Så här ser det ut på depån:

Det är en fin känsla – nästan lika bra som första gången jag blev miljonär. Det är bara andra gången jag har mer än en miljon kronor i ett enskilt innehav.

Med tanke på hur det gick förra gången, när Agronomics passerade miljonen, vore det kanske inte helt oväntat om SAAB störtdyker – möjligen redan på fredag, när bolaget rapporterar. Men jag njuter så länge det varar. Både av känslan att vara miljonär – och av att investera i bolag som bidrar till att vi kan värna demokrati och självständighet i en orolig och oförutsägbar värld.

One thought on “Miljonär i vapenindustrin

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.