Portföljen nu 5,3 miljoner kronor

Jag uppdaterar värdet på min portfölj kvartalsvis. Värdet på min portfölj den 31 mars 2025 efter avräknad belåning var 5 319 972 kronor. Portföljens marknadsvärde har därmed ökat med 815 589 kronor sedan årsskiftet, eller drygt 18 %.

Den största bidragande faktorn till uppgången är att jag gjort en engångsinsättning på 400 tkr, vilket är roligt men tyvärr ingenting jag kommer att kunna upprepa framöver. Därutöver har mitt innehav i SAAB utvecklats mycket starkt under 2025, med en uppgång på nästan 70 % sedan årsskiftet.

Portföljens olika delar fördelar sig som följer:

Svenska basinnehav50 %
Amerikanska basinnehav2 %
Börshandlade fonder15 %
Biotechbolag5 %
Modern matproduktion8 %
Kryptovalutor1 %
Fonder och fondrobotar15 %
Onoterade innehav3 %

Sedan förra uppdateringen har jag köpt en mindre post certifikat för kryptovalutor, Bitcoin och Ethereum. Jag har även sålt SBB till ungefär samma pris som jag köpte dem för, samt köpt en post i Fastator. Därtill har jag köpt Nordnet 125, en globalfond med hävstång, för 100 tkr. Resterande del av engångsbeloppet på 400 tkr använde jag för att minska portföljbelåningen, som nu uppgår till -300 tkr eller knappt 6 %.

En anledning till att jag investerar i Nordnet 125 är att AI-utvecklingen kan komma att accelerera teknikutvecklingen. Om du inte redan funderat på AI-utvecklingens möjliga konsekvenser rekommenderar jag att du läser Leopold Aschenbrenners Situational Awareness samt Olle Häggströms Our AI future and the need to stop the bear. Om teknikutvecklingen accelererar så snabbt att vi upplever ett helt århundrades framsteg på ett enda decennium – hur påverkar det börsen? Jag vet inte, men jag föredrar att hålla några finansiella instrument som eventuellt kan gynna mig i extrema scenarier.

Mitt innehav i Agronomics har stigit sedan årsskiftet, efter en positiv artikel i Investor’s Chronicle.

Inget innehav ligger för närvarande över miljongränsen, men Saab och Investor är nära.

Jag rapporterar portföljvärdet kvartalsvis och nästa portföljrapport kommer därför kring månadsskiftet juni/juli.

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.